poniedziałek, 20 lutego 2017

Cztery pory roku, które pokochasz Ty i Twoje dziecko!

"Cała Polska czyta dzieciom". Emigracja też! A przynajmniej podjęła takie próby... Bo co, jeśli dziecko rzadko pozwala na czytanie? Nie stroni od książek, ale głos rodzica sprawia, że uaktywniają się tony, od których pękają kieliszki? Już i tak jest lepiej, ale na czas, kiedy Lena nie tolerowała mojego czytania na głos, a próbowałam to robić na różne sposoby, uwierzcie mi, znalazłam inne rozwiązanie. Każdy dzień kończymy opowieściami, ale w innej formie. Same je wymyślamy patrząc na obrazki! Już półtoraroczne dziecko zaciekawią te książki! A im jest starsze, tym takie "czytanie" staje się fajniejsze. Tutaj możecie bawić się w wyszukiwanie różnych postaci, które powtarzają się na każdej stronie, możecie opisywać co właśnie robią, zgadywać dokąd idą i jakie mają plany. Możecie znajdować korelacje między różnymi tomami, bo i takie są. W zimowej książce święty mikołaj jedzie przez miasto (można go znaleźć na każdej stronie), zmierza do centrum handlowego. Lena sama wyszukała go w jesiennej książce, gdzie pojawił się tylko raz, zauważyła też, że jest bez mikołajowej czapki i zastanawiała się dlaczego...? 

A oto one!


*pif paf! * para bum! * tadam! *"Ulica Czereśniowa" narysowana przez Rotraut Susanne Berner.
W serii jest ich pięć, bo do czterech pór roku dochodzi jeszcze wersja nocna, zamierzamy ją nabyć, jak najbardziej :)
Mamy wersje polskie i niemieckie. Występują one w trzech formatach, są z usztywnionego kartonu, zatem dość wytrzymałe.

A teraz pokażę Wam tylko jeden wątek, który przewija się przez książki. Koty, bo cóż ja bym mogła zaproponować innego...? ;)

Sporo tego, prawda? Ludzi i zwierząt do śledzenia w tych książkach jest cała masa. Np. Latem widzimy, jak na tarasie stoi duża klatka z papugą Arą. Jesienią jednak klatka jest pusta i znajdujemy pierwsze ogłoszenia, że papuga Niko zaginęła. Na każdej stronie jest papuga, to zadanie dla dziecka, aby ją odszukać. Lena raz mnie szczerze zadziwiła, kiedy w krótką chwilę odnalazła tylko kawałek papuziej głowy wystający zza winkla! Czy i jak papuga się odnajdzie? Odpowiedź jest dopiero w części zimowej. Jest lis, który biega po polach, ale zimą szuka jedzenia w mieście. Jest sroka, która kradnie różne przedmioty, och jest tego duuuużo...
Są motywy, które można połączyć jednorazowo, np. obraz malowany latem, jesienią wisi już w gabinecie dentysty."Ulica Czereśniowa" jest kopalnią ciekawych sytuacji i codziennie można ją opisywać inaczej. Nawet jeśli Wasze dziecko nie ma problemów ze słuchaniem czytanych historii te książki będą fantastyczną odmianą. Polecamy! :)